Trabzon’da Görmeniz Gereken 5 Yer

Trabzon’da Görmeniz Gereken 5 Yer

Türkiye’de doğal güzellik deyince akla neresi geliyor? Trabzon oto kiralama Tabii ki Trabzon; dar sokakları, dinmeyen yağmuru, yemyeşil bitki örtüsü, dağ evleri, çay, fındık… Ohh kokusu buralara kadar geldi. Duyulan bir rivayete göre Karadeniz Bölgesi’nde yaşayan insanların ölüm yaşı diğer bölgelere oranla daha yüksek oluyurmuş. Haliyle doğasından. Trabzon’a gittiniz kuymağınızı yediniz yanına mis gibi taze bir çay söylediniz ve içtiniz sıra geldi gezmeye, gelin birlikte Trabzon’da görmeniz gereken 5 yeri inceleyelim.

1-)Sümela(Meryem Ana) Manastırı

Maçka ilçesinin Altındere Vadisi’nde bulunan Sümela Manastırı heybetli görünüşü ve mükemmel manzarası ile 1302m rakıma sahip. Çok önemli bir ibadet merkezi haline gelen iltişamlı mimarisi ile göze çarpıyor. 3 yıl kadar restorasyon altında tutulan bu mimari hizmete açıldı. Merkeze yakınlığı olarak Trabzon Havalimanı’na çok uzak değil. Trabzon Havalimanı Araç Kiralama hizmeti ile 10 dakika gibi kısa bir sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.

2-)Uzungöl Tabiat Parkı

Çaykara ilçesinde bulunan Uzungöl Tabiat Parkı şehrin en gözde turizm alanlarından biri. Özellikle yazları Arap milletlerinin rehabetini görmeniz mümkün. Kuş gözlemi, Trekking gibi çeşitli aktiviteler yapabileceğiniz camisi ile sembolik hale gelmiş mükemmel bir yayla. Bir çok restorant, cafe, otel, bungalov yapılara sahip olan Uzungöl tatil listenize eklenebilir durumda. Bir konuda dikkat etmeniz gerekir. Bu turizm yerini yazın gezmek isterseniz, yabancı uyruklu turistlerin havalimanından direkt olarak taksiyle geçmesi sebebi ile Trabzon Rent a Car firmalarında araç bulamama imkanınız çok yüksek.

3-)Boztepe Seyir Alanı

Merkeze çok yakın olan bu alan günün yorgunluğu atmak ufak bir esinti havası alarak semaverde çay söyleyip anın tadını çıkarmak için büyük olanak. Akşam oldu hamsiler tavaya atıldı ve karnımız tıka basa doydu. Çay… Şişkinliği alır. Trabzon’u ayaklarınızın altına seren Boztepe size huzur verecektir.

4-)Sera Gölü Tabiat Parkı

Akçaabat köfte yemeden nereye gidiyorsunuz? Sera Gölü Tabiat Parkı, Akçaabat ilçesinde bulunan bir deprem sonucu set gölü haline gelen 2010 yılında tabiat parkı ilan edilen turizm yeridir. Bir çok imkana sahip olan bu yer mükemmel lezzet olan Akçaabat köfteye de ev sahipliği yapıyor. Yollarının biraz inişli çıkışlı ve virajlı olduğunu söylenebilir. Trabzon Oto Kiralama irmaları‘na göz atarsanız rahat bir yolculuk ile bu mükemmel yeri gezip görebilirsiniz.

5-)Atatürk Köşkü

Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ilk ziyaretinin 1924 yılında gerçekleştiği mimari olarak Batı kültürünü andıran bu köşk 19.yüzyılda yapıldı. Atatürk bu köşke iki kere geldi. Atatürk’ün ölümünden sonra kız kardeşi Makbule Hanım’a kalan köşk kendisinden satın alınarak Atatürk Evi Müzesi olarak turizme açıldı. Yoğun ağaçlık bulunan bu alan yerli ve yabancı turistlerin geldiklerinde mutlaka görmek istedikleri yer haline geldi.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir